Criar um Site Grtis Fantstico
Arsenal voir ce complet film regarder en ligne avec sous-titres anglais 1440

Płyta gramofonowa stara, ale jara

Maszyny Myślo-Aktywne warsztaty plastyczno-konstruktorskie

Wyspy wyobraźni – warsztat rodzinny

POP – Polska Okładka Płytowa

Izabela Sitarska, Zaćmienie

ANIMOWANE WYLEPIANKI. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

Łukasz Rusinek, Teledyski animowane

Dominik Lejman, Płot – oprowadzanie po wystawie

O POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM – SPOTKANIE Z YACHEM PASZKIEWICZEM

LETNIA SZKÓŁKA ANIMACJI z YACHEM PASZKIEWICZEM

Rada Programowa Galerii Miejskiej Arsenał

Łukasz Rusinek – teledyski animowane

Dominik Lejman, Płot

Legowiska – stereofotografie z kolekcji Tomasza Bielawskiego Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

mini sztuka w arsenale

nowe znaczenia

ANIMOWANE WYLEPIANKI. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

17.07-21.07.2017, godz. 9.00-12.00

Wstęp Wolny
Dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat
Prowadzenie: Monika Kuczyniecka

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci na pięciodniowy cykl warsztatów z Moniką Kuczyniecką pt. ANIMOWANE WYLEPIANKI

Przez 5 dni dzieci tworzyć będą z plasteliny fantazyjne plastelinowe światy i mieszkające w nich postaci. Ożywiając, pod okiem prowadzącej, plastelinowe obiekty dzieci dowiedzą się na czym polega animacja poklatkowa, a wynikiem warsztatów będzie krótki film animowany z plasteliny.

Monika Kuczyniecka – twórczyni filmów animowanych, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiegow Bydgoszczy oraz ASP w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej- film animowany). Z powodzeniem realizuje filmy animowane w tradycyjnej technice poklatkowej, a jej głównym medium artystycznym jest plastelina. Prowadzi warsztaty animacji podczas festiwali i wydarzeń filmowych oraz niezależnie (ośrodki kultury), w różnych grupach wiekowych na terenie Polski oraz zagranicą (m.in. Brazylia, Słowacja, Bułgaria).

Wymagane są wcześniejsze zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl ; 61 852 9501

Galeria zapewnia potrzebne materiały plastyczne.

Izabela Sitarska, Zaćmienie

28.07.2017, godz. 18.00

kurator: Marek Wasilewski

Zaćmienie to zjawisko astronomiczne, które polega na tym, że cień jednego ciała niebieskiego pada na powierzchnię drugiego. Dochodzi do niego wtedy, gdy w jednej linii ze źródłem światła emitowanym przez gwiazdę znajdą się dwa ciała niebieskie. Podczas zaćmienia słońca najprawdopodobniej dochodzi do zaburzeń pola grawitacyjnego naszej planety. Świat wydaje się zamierać, a ludzie i zwierzęta pogrążają się w dziwnym, niespokojnym na pół sennym stanie. Dla Izabeli Sitarskiej zaćmienie to moment przemiany, podczas którego dokonują się bardzo ważne, choć być może niezauważalne zmiany i procesy.

Jej podzielona na trzy części instalacja, (przed zaćmieniem, zaćmienie i po zaćmieniu) układa się w opowieść o niepokojących stanach ciała, umysłu i materii. Artystka odnosi się w swoich pracach do swojego osobistego doświadczenia i do przedmiotów które odgrywały ważną rolę w jej rodzinnym domu. Mówi, że interesuje ją wszystko, co nie jest zamknięte w ramach czystej świadomości, a jednocześnie nie stroni od prostych świadectw codzienności. Obiekt, który widzimy na jednym ze stołów jest skutkiem ubocznym dwudziestoletniego procesu nawarstwiania się iskier emitowanych podczas naprawiania maszyn rolniczych. Prezentowana na wystawie muszla jest symbolem domu, powstała jako negatywowe odbicie z ziemi na której autorka się urodziła i dorastała. Prace Izabeli Sitarskiej, są intuicyjnym konstruowaniem mapy indywidualnych doświadczeń, uczuć i emocji oraz zapisywaniem ich w formie notatek, rysunków rzeźb, obiektów, działań performatywnych i filmów. Prace te pozbawione są możliwego w takich wypadkach sentymentalizmu, ponieważ artystka odwołuje się do unistycznej idei, jedności dzieła z miejscem, w którym powstaje. Fascynujący jest powściągliwy i zagadkowy, sposób w jaki wciąga ona widza w próbę odczytania swojego pozostawionego dziennika i odgadnięcia kim jest jego autorka. Izabela Sitarska tworzy obiekty z prostych materiałów, z ziemi, ze smoły, z gliny. Z równą łatwością sięga po papier jak i po lakier samochodowy. Na przedmioty, które pokazuje można patrzeć jak na znaleziska archeologiczne. To skorupy, potłuczone naczynia, narzędzia które są świadectwami minionej dawno historii. W przypadku działań Izabeli Sitarskiej obiekty te nie są odnajdywane w ziemi ale wyłaniają się z pamięci artystki i stanowią materialną emanację, nie tego co jest, ale tego powinno było zaistnieć.

Piotr Kurka napisał, że twórczość Izabeli Sitarskiej to “wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju proces; przypomina zarówno w sferze wizualnej jak i teoretycznej – palimpsest, w którym wielokrotne nakładanie się na siebie słów i znaczeń, tworzy półprzezroczystą strukturę o niezwykłej intensywności. Jeśli w języku pojawiają się chaotyczne zaburzenia to jest to celowy zabieg literacki odzwierciedlający stan ducha bohaterów dramatu. Bohaterów – co ważne – splecionych z osobistą biografią autorki. “

Sztuka Izabeli Sitarskiej to konstruowanie fikcji, która bardzo mocno zakorzeniona jest w rzeczywistości. To wynik uważnej obserwacji i interpretacji świata, w którym żyjemy i nadawanie mu nowej nieoczekiwanej treści i formy.

POP – Polska Okładka Płytowa

28.07.2017, godz. 19.00

kurator: Mateusz Torzecki

aranżacja: Rafał Górczyński

koordynacja: Ewelina Muraszkiewicz

Wystawa POP – Polska Okładka Płytowa przedstawia historyczny zarys sztuki projektowania obwolut płyt winylowych i kompaktowych przez polskich twórców, od lat 60. XX wieku do współczesności. To podróż przez ostanie dekady polskiej historii muzyki, a zarazem ukazanie przemian społecznych, jakie miały miejsce w wybranych przez kuratora ramach czasowych. Okładka płytowa powszechnie znana, dostępna szerokiemu gronu użytkowników, niezmiernie popularna dziedzina designu jest niejednokrotnie marginalizowana na tle innych dziedzin sztuk projektowych. Wystawa ma za zadanie ukazanie artystycznych walorów i wartości okładek płytowych, traktowanych jako dzieło samo w sobie, dopełnienie, a nie dodatek do innej dziedziny artystycznej. Okładki łączą muzykę i sztuki projektowe, równocześnie będąc odzwierciedleniem czasów, w których powstały. Nie sposób prześledzić polską historię, ignorując muzykę i sztuki plastyczne połączone w jednym przedmiocie, który znajdował i znajduje się w każdym polskim domu.

Wyspy wyobraźni – warsztat rodzinny

05.08.2017, godz. 11.00-13.00

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami.

Prowadzenie: Kamil Wnuk

Współpraca: Maria Porzucek-Miśkiewicz

WYSPY WYOBRAŹNI to interdyscyplinarny warsztat artystyczny i przestrzeń wolności: myślenia, mówienia, tworzenia oraz dialogu dzieci z dziećmi, a także dzieci z dorosłymi. To miejsce spotkań małych obywateli świata, w którym wspólnie odkrywają, eksperymentują, dziwią się, dociekają, pytają, dyskutują, wyrażają siebie a przede wszystkim wspaniale się bawią.

Warsztaty mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej uczestników oraz pogłębianie ich wrażliwości artystycznej. W planie znajdą się między innymi, przygotowanie własnej, autorsko wykreowanej przestrzeni artystycznej za pomocą malarstwa i działań przestrzennych.

„Wyspy Wyobraźni” to kolejny z cyklu warsztatów dla rodzin, które będą się odbywać w Galerii przez cały rok, raz w miesiącu.

Kamil Wnuk – Artysta multimedialny, performer, pedagog. Z powodzeniem prowadzi warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Absolwent Politechniki Radomskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2009-2011 asystent IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie doktorant w Zakładzie Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2014-2017 wdrożył do poznańskiego gimnazjum unikatową klasę artystyczną z kierunkiem nowe media. Prowadzi zajęcia na kierunku: Media Interaktywne i Widowiska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Stypendysta m.in. VDA Kauno Dailės Fakultetas na Litwie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Majka Porzucek-Miśkiewicz – Pedagog, dydaktyk, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ogólnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 2003 roku zajmuje się funkcjonowaniem ucznia zdolnego w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zdolności, potencjału, twórczości. Prowadzi szereg warsztatów plastycznych dla dzieci
i młodzieży, które stymulują do twórczego rozwoju. W propozycjach działań akcentuje aktywność uczestników, stymulując ich kreatywność i pobudzając do wykorzystania w pełni własnych możliwości.

Maszyny Myślo-Aktywne warsztaty plastyczno-konstruktorskie

7.08-11.08.2017, godz. 9.00-12.00

Prowadzenie: Maja Powalska, Agata Skowrońska

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci i młodzież wieku 7-12 lat na pięciodniowy cykl warsztatów plastyczno-konstruktorskich z Mają Powalską i Agatą Skowrońską pt. ”Maszyny Myślo-Aktywne”. Grupy młodych twórców wezmą udział w tworzeniu prostych urządzeń wiatro-dynamicznych czyli obiektów napędzanych silnikami o napędzie powietrznym. Wspólnie stworzą instalację przestrzenną, którą będzie można oglądać w Galerii jako tymczasową wystawę. Proponowane działania nastawione będą na rozwój szeroko pojętej ekspresji twórczej oraz pobudzanie umiejętności operowania językiem sztuki – barwą, plamą, formą. Zatarte mają być granice między działaniem artystycznym a zabawą, myśleniem magicznym, operowaniem językiem sztuki. Warsztaty stworzą okazję tak do działań indywidualnych i zespołowych oraz wypowiadania się na forum grupy rówieśniczej.

Maja Powalska- Projektantka. Aktorka teatru Baba. Absolwentka UAM na Wydziale Komunikacji i Zarządzania Zasobami Informacji. Zajmuje się organizacją, animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. Na co dzień mieszka i pracuje w Gorzowie Wielkopolskim.

Agata Skowrońska – Graficzka i ilustratorka. Absolwentka ASP (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Wizualnej oraz Edukacji Artystycznej. Zajmuje się organizacją i animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Wraz ze Stowarzyszeniem MISIETUPODOBA współtworzyła liczne wydarzenia w kraju i zagranicą.

Płyta gramofonowa stara, ale jara

Prowadzenie: Michał Czerniawski, Mirosław Ołtarzewski

Grupa I – 11.00

Grupa II – 13.00

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty odbywać się będą w przestrzeni wystawy POP – Polska Okładka Płytowa

Zajęcia polegają na wykorzystaniu form plastycznych na materiale, jakim jest płyta winylowa. Uczestnicy poznają historię powstania i znaczenia płyt winylowych oraz zapisu dźwięku. Uczą
się jak o nie dbać i poprawnie odtwarzać, po czym przystępują do ich ozdabiania motywami inspirowanymi muzyką. Zajęcia kończą się zabawą w wernisaż. Galeria zapewnia po jednej płycie na uczestnika oraz zestaw farb i potrzebnych narzędzi.

Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, podczas których głównym tworzywem będą płyty winylowe. Podczas zajęć wykorzystywane zostaną zarówno metody aktywizujące oraz podawcze. Korzystać będziemy z prezentacji multimedialnych, elementów ekspozycji Galerii, zabaw interakcyjnych oraz metod pobudzających twórczość uczestników. Warsztat odbywać się będzie w dwóch blokach (dzieci do 6 klasy – 1 grupa, starsze i młodzież – 2 grupa)

Na skróty: